Multipla skleroza je progresivna bolezen, zato jo je potrebno čim prej zdraviti

multipla skleroza

Gotovo ste že slišali za multiplo sklerozo, saj gre za najpogostejšo avtoimunsko bolezen osrednjega živčevja, torej je dokaj pogosta. Multipla skleroza zaenkrat še ni ozdravljiva, mogoče pa je zdraviti njene simptome, zato je pravočasno ukrepanje ob sumu na bolezen bistvenega pomena.

Poleg tega, da je omenjena bolezen najpogostejša avtoimunska bolezen osrednjega živčevja je tudi najpogostejši vzrok za invalidnost pri mlajših odraslih. A kot omenjeno, se da simptome bolezni ustrezno zdraviti oz. upočasniti, s čimer se skuša bolniku kar se da podaljšati samostojno in neovirano življenje. Prej ko potencialnega bolnika peljemo k zdravniku, da lahko diagnosticira bolezen, prej se lahko začne zdravljenje in bolnik bo dlje časa samostojno živel. In kakšni so simptomi? Pojavijo se lahko motnje vida ali pa ostalih čutnih funkcij, tresenje, težave z govorom, požiranjem, tudi težave na področju spolnosti niso redke. Bolniki so zaznali tudi mravljinčenje, bolečine v ušesu, utrujenost, težave z motoriko in še bi lahko naštevali. Da nekdo boleha za multiplo sklerozo je dostikrat težko odkriti, saj se simptomi lahko pojavijo čez noč, nenadoma poniknejo in čez nekaj časa spet izbruhnejo ipd. Če opazite večkratno ponavljanje istih simptomov je zagotovo potrebno obiskati zdravnika, ki bo odredil ustrezne preiskave, s katerimi bo lahko ovrgel ali pa potrdil domnevo, da trpite za multiplo sklerozo. Posledice nezdravljene bolezni sicer niso usodne, zagotovo pa je bolnikovo življenje bistveno oteženo. Multipla skleroza namreč običajno povzroči gibalno oviranost, kar za bolnika pomeni izgubo samostojnosti, težave z ravnotežjem, poveča se možnost ostalih poškodb, saj lahko bolnik hitreje pade in se pri tem lažje ali težje poškoduje, v nekaterih primerih vas lahko doleti tudi težja invalidnost, kar vse prej ali slej vodi tudi v psihične težave. Bolniki poročajo tudi o večji izčrpanosti in brezvoljnosti. Pomembno je vedeti tudi, da se multipla skleroza ne deduje (deduje se le genetska predispozicija za njen razvoj), zato lahko zanjo zboli vsakdo, čeprav je dejstvo, da za multiplo sklerozo trpi več žensk kot moških in da se bolezen pogosteje pojavlja v Severni Ameriki in Severni Evropi. Gre za progresivno bolezen, kar pomeni, da z leti napreduje, zato je še toliko večjega pomena, da čim prej začnemo zdraviti simptome in jih zaviramo.

Za multiplo sklerozo lahko zboli tako rekoč vsak, zato je pomembno vedeti, kateri so njeni simptomi in čim prej ustrezno ukrepati. Le zdravnik lahko namreč ugotovi, ali gre res za multiplo sklerozo ali ne in vas napoti na ustrezno zdravljenje. Z obiskom zdravnika tako nikar ne odlašajte.

Theme: Overlay by Kaira