Prsna črpalka kot pot za zagotovitev hrane za novorjenčka

prsna črpalka

Nosečnost predstavlja za večino žensk posebno obdobje, ki ga spremlja raziskovanje, pridobivanje novih znanj ter priprava na eno najlepših nalog – materinstvo. Pri tem se v zadnjem času močno poudarja pomen dojenja za novorojenčka – toda, kaj če dojenje takoj ne steče? Eno prvih možnosti pri reševanju te težave predstavlja izposoja prsne črpalke, s pomočjo katere boste lahko redno črpali mleko ter sproti spremljali količino mleka, ki ga novorojenček zaužije. Hkrati boste vedeli, koliko mleka, če sploh, je nastalo v dojkah.

Pomen dojenja za novorojenčka

Dojenje je poseben dogodek, ki povezuje mamo in novorojenčka od prvih trenutkov življenja dalje. Glede na mnenje številnih strokovnjakov dojenje ugodno vpliva na zdravje in tudi preživetje novorojenčka. Materino mleko je namreč za novorojenčka varna izbira, hkrati pa se v mleku nahajajo različna protitelesa, ki novorojenčka v prvih mesecih življenja običajno uspešno ščitijo pred viri okužb iz okolice. Prvih šest mesecev zagotavlja celoto vseh potrebnih dnevnih količin hranilnih snovi, kasneje pa tudi do polovico. Raziskovalne skupine so koristne učinke dojenja v kasnejšem življenju povezale tudi z boljšimi rezultati dojenih otrok na testih inteligence, prav tako pa imajo dojeni otroci tudi kasneje v življenju manjše tveganje za prekomerno telesno težo ter razvoj sladkorne bolezni.

nosečnost
Nosečnost spremljajo priprave na novo vlogo.

Kdaj je prsna črpalka prava izbira?

Čeprav si bodoče mamice pogosto dojenje predstavljajo kot nekaj, kar pride spontano in brez težav po porodu, je lahko resničnost po njem povsem drugačna. Razlogov, zakaj je prsna črpalka morda nuja, je lahko veliko. Eden od možnih vzrokov je, da ima novopečena mamica preveč mleka, ki ga želi načrpati in shraniti za obdobje, ko bo mleka morda manj ali ko bo morala na krajšo pot stran od svojega otroka. Zgodi se lahko tudi, da sta mamica in novorojenček, zaradi zdravstvenih težav ločena – takrat prsna črpalka pomaga novorojenčku zagotoviti mleko matere ter s tem optimalen začetek in pridobivanje telesne mase tudi med aparati.

Kako se uporablja prsna črpalka?

Najpogostejše vprašanje, ki si ga mamica, ki prsno črpalko uporablja, zastavi, je: »Kako pogosto in na kakšen način naj sploh črpam?«. Če se boste s črpanjem mleka prvič soočili že v porodnišnici, vam bo z nasveti na pomoč zagotovo priskočilo zdravstveno osebje. Osnovno načelo je, da prsna črpalka nadomešča porabo vašega novorjenčka – praviloma torej črpamo tako pogosto kot bi dojili otroka. Pomembno je, da črpamo dovolj pogosto, saj se lahko sicer zgodi, da bo telo dobilo signal, da proizvodnja mleka ni več potrebna. Količina mleka in časovno obdobje med posameznimi podoji se sicer med dojenčki razlikuje – odvisno je od potreb posameznega dojenčka ter njegove starosti. V kolikor imate občutek, da je količina mleka, ki ga je prsna črpalka načrpala, premajhna, povečajte število črpanj oziroma skrajšajte čas med njimi. To bo povečalo proizvodnjo vašega mleka.

Nasveti za zagotavljanje čistosti in sterilnosti prsne črpalke

Vsakemu črpanju, ki ga opravi prsna črpalka, mora slediti natančno čiščenje ter sterilizacija vseh pripomočkov, ki prihajajo v neposreden stik z mlekom. Neočiščene aparature so lahko namreč vir okužb za novorojenčka.

Pred vsako uporabo prsne čepralke je pomembno, da si najprej temeljito očistite roke – priporočamo umivanje rok s tekočo vodo ter miljenjem, ki naj traja vsaj 20 – 30 sekund. Pred vsako uporabo preverite prsno črpalo – pozorni bodite predvsem na morebitno prisotnost plesni ali drugih posebnosti, ki odstopajo od običajnega izgleda črpalke. Če uporabljate prsno črpalko, ki jo uporablja več oseb, po uporabi poskrbite tudi za dezinfekcijo stikal ter drugih elementov črpalke.

prsna črpalka
Dojenje včasih ne steče takoj oziroma ni mogoče.

Po črpanju najprej poskrbite za varno skladiščenje mleka – mleko iz posode črpalke prenesite v sterilno stekleničko ali vrečko za shranjevanje mleka. Posodo z mlekom označite z datumom, uro črpanja (po potrebi tudi imenom) ter ga takoj odložite v hladilnik oziroma zamrzovalno skrinjo.

Po varnem skladiščenju mleka, poskrbite še za prsno črpalko. To vedno popolnoma razstavite ter vedno preverite vse njene dele. Pozorni bodite predvsem na dele, ki vključujejo težje dosegljive predele, membrane, povezovalna mesta in podobno. Vse razstavljene dele prsne črpalke spirajte s tekočo vodo, da odstranite morebitne ostanke mleka.

Pri čiščenju delov prsne črpalke bodite pozorni, da delov nikoli ne odlagate neposredno v umivalnik, pač pa imejte za čiščenju namenjeno posodo prav za ta namen. Na ta način preprečite dodatno tveganje za stik črpalke z bakterijami ter drugimi viri okužb. Dele prsne črpalke vedno očistite z blagim detergentom in veliko količino vroče vode. Glede na navodila proizvajalca je potrebno posamezne dele črpalk običajno zdrgniti tudi s ščetkami ter drugimi pripomočki za čiščenje. Po uporabi detergenta z vročo vodo spirajte prsno črpalko dokler ta ni povsem očiščena. Po spiranju z vodo, pustite, da se črpalka posuši na suhem in čistem prostoru, stran od virov umazanije.

Nekatere prsne črpalke lahko čistite tudi v pomivalnem stroju – pri tem bodite pozorni, da izberete program, ki zagotavlja visoko temperaturo ter sušenje. To namreč pripomore k pobijanju bakterij. Pred odstranjevanjem črpalke iz pomivalnega stroja si obvezno umijte roke ter črpalko do konca posušite na zraku, stran od virov umazanije.

Theme: Overlay by Kaira